Wnętrza w stylu paryskim znowu na topie
Wnętrza paryskie zaskakują swoją oryginalnością od wielu sezonów, jednak to właśnie teraz znajdują się na dekoracyjnym szczycie. Pełne naturalnego światła pomieszczenia wypełniane są meblami z różnych epok. Kilkusetletnie komody i sekretarzyki komponowane są z nowoczesnymi kanapami i retro lampami. Dopełniające wystrój drewniane podłogi idealnie zgrywają się ze ścienną sztukaterią. W dzisiejszym wpisie opowiemy o potencjale drzemiącym w rozetach gipsowych.
Zdobienia w paryskich mieszkaniach
Urocze, przytulne i minimalistyczno-eklektyczne wnętrza są znakiem rozpoznawczym Paryża. Stonowana kolorystyka opiera się na beżach, szarościach i wyblakłych odcieniach różu oraz zieleni. Całość umiejętnie przełamywana jest wzorzystymi dywanami i kontrastującymi dodatkami. Dopięte na ostatni guzik stylizacje celowo tworzone są tak, aby uzyskać delikatny nieład. Bogate ornamenty i sztukateria ścienna czynią z mieszkań małe pałacowe muzea i galerie sztuki. Jednak nie zawsze dekoracje były na wyciągnięcie ręki. Pierwotnie rozety gipsowe zarezerwowane były dla przedstawicieli wyższych sfer. Bogato zdobione ornamenty były znakiem majętności i wysublimowanego gustu właściciela. Dziś ozdoby te masowo wracają do łask i goszczą w najmodniejszych wnętrzach w stylu paryskim. Swoją popularność zawdzięczają niesamowitemu efektowi, jaki tworzą w pomieszczeniach. Rozety gipsowe idealnie nadają się zarówno do salonów, sypialni, kuchni, jak i korytarzy. Umieszczone na suficie będą stanowić ozdobną podstawę wiszącej lampy, z kolei umieszczone na ścianach stworzą oryginalną mozaikę. Dodatkowo ozdoby można łatwo pomalować i nadać im odmiennego charakteru. Wzory płaskorzeźb najczęściej opiewają w kwiaty, liście, motywy marynistyczne oraz symetryczne tłoczenia.
Do jakich aranżacji pasują rozety gipsowe?
Rozety gipsowe wykonywane są z trwałego i nieszkodliwego dla środowiska gipsu, ponieważ surowiec pozyskiwany jest w sposób naturalny. Pomimo zastosowania tego materiału, ozdoby zachowują swoją plastyczność — dzięki temu nie niszczą się podczas obróbki. Wbrew pozorom ornamenty są lekkie, dlatego ich montaż nie wymaga specjalnych technik. Rozety gipsowe świetnie pasują do wnętrz w stylu paryskim, który idealnie łączy ze sobą naturalne materiały i obłe, rozdmuchane kształty. Na drewnianych podłogach stawiane są wygodne, obszerne i puszyste kanapy w jasnych tonacjach. Francuskie mieszkania są pełne światła, które pięknie podkreśla wzory ściennych ornamentów, dlatego popularnym rozwiązaniem jest umieszczanie luster w pomieszczeniach. Mogą być one zarówno wiszące, jak i stojące. Ciekawym dekoracyjnym zabiegiem jest także gra kontrastów. Mocowane na jasnych ścianach i sufitach rozety gipsowe zazwyczaj malowane są na ten sam odcień co ich tło, jednak nie jest to jedyny sposób. Zdobienia można wybić mocniejszym kolorem, który będzie się świetnie wyróżniać na jasnych ścianach. Niektórzy podkreślają zdobienia przy pomocy złotych farb lub folii. Tak urozmaicona przestrzeń zostanie doceniona przez gości. Warto zaopatrzyć się także w inne dodatki powielające kolor, np. barek na kółkach, lampy czy poduszki. Rozety gipsowe to także idealne ozdobniki do małych mieszkań, w których nie ma miejsca na zbędne dekoracje.
Styl paryski i jego ozdobniki wracają do łask — i to ze zdwojoną siłą. Ich oryginalność przyciąga coraz większe rzesze fanów i zwolenników. Nic w tym dziwnego, ponieważ nowocześnie zestawiona sztukateria wraz z meblami z różnych dekad wygląda wprost obłędnie i podbija okładki największych magazynów dekoratorskich.