Płaskorzeźby gipsowe w mieszkaniu – zamontuj je sam!
“Diabeł tkwi w szczegółach” – to powiedzenie sprawdza się przede wszystkim w branży aranżacji wnętrz. Specjaliści zajmujący się dekoracją pomieszczeń doskonale wiedzą, że jeden detal może zmienić wszystko. Coraz częściej ich wybór podczas wykańczania aranżacji pada na sztukaterię gipsową. Powrót do przeszłości? Nic bardziej mylnego. Elementy dekoracyjne wykonane z gipsu to ponadczasowe uzupełnienie wnętrza w każdym stylu. W dzisiejszym wpisie podpowiemy, jak można wykorzystać je w aranżacji pomieszczeń o różnych, nowoczesnych stylistykach.
Luksusowy PRL – czyli ukryty potencjał listew gipsowych
Styl polskich lat 70-80 powraca do łask. Peerelowskie fotele zajączki, drewniane meblościanki i fikuśne etażerki znowu cieszą się ogromną popularnością wśród architektów wnętrz. Warto jednak dodać takiej aranżacji luksusowego twistu. Mogą nim być listwy gipsowe, po które chętnie sięgano już lata temu. Z ich pomocą można stworzyć na ścianie intrygujące designy 3D. Wystarczy sięgnąć po klasyczne, proste listwy gipsowe i przykleić je w taki sposób, aby tworzyły kwadraty lub prostokąty. Wystarczy pomalować ścianę farbą, aby uzyskać efekt boazerii.
Innym pomysłem na ożywienie peerelowskiej aranżacji jest stworzenie własnej ramy lustra. W latach 70 i 80 bogato zdobione dekoracje były pożądane, lecz nieosiągalne. Często sięgano więc po przystępniejsze, a przy tym efektywne rozwiązania. Listwy gipsowe o bogatych, florystycznych motywach z pewnością dodadzą wnętrzu uroku dawnej kreatywności. Wystarczy wcześniej określić, gdzie będzie wisiało lustro oraz dokładnie je wymierzyć. Odpowiednio dopasowane i skrojone listwy gipsowe należy zamontować tak, aby tworzyły idealny kontur dekoracji. Powieszone w tym miejscu lustro zyskuje przepiękną, jedyną w swoim rodzaju ramę.
Skandynawski modernizm i klasyczna sztukateria gipsowa
Skandynawski modernizm na dobre zadomowił się w trendach wnętrzarskich. Na ścianach wielu mieszkań rządzą chłodne biele i szarości, które można podziwiać z minimalistycznych mebli. Chociaż mniej często znaczy więcej, skandynawskie wnętrza mogą odstraszać i przygnębiać. Jak urozmaicić taką aranżację? Oczywiście przy pomocy odpowiednio dobranej sztukaterii gipsowej.
Aby nie burzyć głównej idei skandynawskiego minimalizmu, warto postawić na te elementy pomieszczenia, na których wzrok nie skupia się od razu. Świetnym pomysłem będą fasety gipsowe. Są to wklęsłe narożniki prostopadłych ścian, które tworzą płynne przejście pomiędzy sufitem a ścianą. Wybór faset gipsowych jest ogromny – na rynku można znaleźć zarówno te bardziej tradycyjne, jak i ozdobne modele. Ich zastosowanie doda nowoczesnemu wnętrzu pewnej przestrzenności. Fasety gipsowe świetnie sprawdzają się zwłaszcza przy jasnych ścianach. Przez brak intensywnego koloru, często prezentują się one dość nijako. Fasety gipsowe uszlachetnią je i uatrakcyjnią.
Innym pomysłem na ożywienie chłodnego wnętrza w stylu skandynawskim są rozety, które można umieścić na suficie. W ich środku można zamontować żyrandol lub lampę. W ten sposób sztukateria gipsowa stanie się nie tylko ozdobną, ale też w pełni funkcjonalną dekoracją.
Luksus i splendor – czyli płaskorzeźby gipsowe we wnętrzach glamour
Glamour to połączenie klasycyzmu, nowoczesności i kobiecej dbałości o każdy, nawet najmniejszy detal. Wnętrza urządzone w tym stylu czerpią pełnymi garściami z aranżacji pałacowych. To właśnie w takich pomieszczeniach najlepiej sprawdza się sztukateria gipsowa – a zwłaszcza płaskorzeźba.
Płaskorzeźba – inaczej nazywana relifem – to nic innego, jak obraz wyrzeźbiony na ścianie lub suficie. Sztuka ta prężnie rozwija się od wieków i do dzisiaj praktykuje ją wielu sztukatorów. Współczesne płaskorzeźby gipsowe zazwyczaj przyjmują postać samodzielnych dekoracji, które wystarczy przykleić do ściany i pokryć farbą. Na jaki motyw warto się zdecydować? To już zależy od gustu. Na rynku można znaleźć płaskorzeźby gipsowe o różnych tematykach. Repliki znanych dzieł, motywy angelistyczne, imponujące rozety – wszystkie te dekoracje świetnie sprawdzą się w każdym luksusowym wnętrzu. Płaskorzeźby gipsowe najpiękniej prezentują się w niewielkich pomieszczeniach. Dzięki niezwykłej wytrzymałości na uszkodzenia można zamontować je nawet w kuchni lub łazience.