Kolumny we wnętrzach — do jakich aranżacji pasują
Kolumny towarzyszą nam we wnętrzach od tysięcy lat. Początkowo ich główną funkcją było podtrzymywanie sklepienia i wymagających konstrukcji. Szybko dostrzeżono w nich także potencjał ozdobny — rzeźbione wzory stanowią idealne dopełnienie filarów. Istnieją 3 najpopularniejsze wzory i porządki, które do dziś podbijają gustowne wnętrza.
Historia kolumn w architekturze
Do dziś w architekturze najczęściej spotkać można trzy style kolumn – dorycki, joński i koryncki. Te pierwsze stanowią podstawę wszystkich filarów. Najprostsze w swojej formie, charakteryzują się pociągłymi wzorami, rzeźbionymi przez całą wysokość kolumny. Takie kolumny są wyjątkowo surowe w swojej krasie. Monumentalne konstrukcje nie tylko zapierają dech w piersiach, ale przede wszystkim zmuszają do refleksji nad sposobem ich budowy. Kolumny w stylu doryckim do dziś można podziwiać w starożytnych świątyniach. Wraz z rozwojem umiejętności, filary zaczęto zdobić bardziej zaawansowanymi wzorami. Styl dorycki szybko przeobraził się w joński. Pierwszą widoczną zmianą są rzeźbione woluty. Umieszczone nad trzonem kolumny zdobione były wzorami na kształt baranich rogów — pozawijane kształty nadają całości elegancji. Kolejną różnicą jest smuklejsza budowa całego pionu, przez którą architekci stawiali więcej kolumn, niż w porządku doryckim. Dodatkowo, żłobienia w filarze są zdecydowanie gęstsze i drobniejsze. Biorąc pod uwagę wszystkie cechy, kolumny w porządku jońskim nazywane były także filarami kobiecymi. Trzecią podstawową formą jest styl koryncki. Te ostatnie kolumny cechują się naprawdę bogatym zdobnictwem. Nowym, niepojawiającym się wcześniej elementem jest kształt głowic kolumn. Tworząc je, architekci zainspirowali się porośniętym liśćmi akantu koszem ofiarnym. Wychylone do zewnątrz liście do złudzenia przypominają zdobiony motywami natury kielich. Efektownie rzeźbione kolumny do dziś przykuwają uwagę i spojrzenie każdego przechodnia.
Nowoczesne ujęcie kolumn
Dzisiejsze budownictwo kieruje się zachowaniem jak największej przestrzeni, dlatego kolumny rzadko kiedy pełnią rolę wsparcia. Filary traktowane są jako aranżacyjne dodatki podkreślające charakter budynku i stylu wnętrza. Zdobione kolumny to idealne rozwiązanie okalające wejście do domu, ale także wewnętrzne dodatki. Takie wsporniki pięknie komponować się będą w pomieszczeniach w stylu klasycznym, francuskim oraz eklektycznych. Te ostatnie łączą w sobie nietuzinkowe kompozycje złożone zarówno z motywów eleganckich, jak i kolonialnych czy nowoczesnych. Kolumny idealnie sprawdzą się także we wnętrzach glamour lub tych stylizowanych na grecki antyk. Piękne, rzeźbione kolumny w stylu jońskim idealnie podkreślą delikatne wnętrza z klasą. Dobrym pomysłem jest także ustawienie kolumn w korytarzu — takie rozwiązanie nada mu monumentalności oraz wizualnie go powiększy. Strzeliste kolumny optycznie podniosą sufit, dzięki czemu przejście zyska na wysokości. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie arkad. Łuki łączone kolumnami nadają wnętrzu śródziemnomorskiego uroku. Taka zabudowa pięknie otwiera i doświetla przestrzeń, a same filary pomagają ją zagospodarować, nadając charakteru i skupiając uwagę na konkretnych elementach.
Ozdobne kolumny to niezawodne elementy efektownych wystrojów z klasą. Rzeźbione woluty podkreślają wyjątkowość aranżacji pomieszczenia i wyczucie stylu właścicieli. Niezależnie od porządku architektonicznego w myśl którego filary zostały stworzone, unikatowe rozwiązanie zawsze zbiera masę komplementów.